E-SHOP

Graviola - list celý

Graviola - list celý

Koupit

 

Graviola anona - list celý

 

 

Ruční výběr výhradně celých listů sušených přirozeně na slunci.

 

 

Balení: 100g

 

V současnosti je graviola předmětem zájmu vědců, neboť obsahuje látky, které jsou označované jako annocenové acetogeniny, jejichž účinky vědci zkoumají. Je ceněná pro svůj vysoký obsah tříslovin. Ve větším množství také obsahuje vitamín A, B1, B2, C a niacin.  

Graviola (lat.názov Annona muricata, synonyma - Koros, soursop, Guanabana.) Středně vzrůstný strom, který se vyskytuje v různých oblastech tropických pralesů a na jejich okrajích severně a jižně od rovníku. Strom dorůstá do výšky 4 až 7 m. Jeho plody jsou poměrně velké (v průměru 15 - 20cm a 30cm dlouhé). Slupka plodu je zelená a dužina po dozrání je bledě žluté barvy zásadité nasládlé chuti.  

Výzkumy

Graviola a hlavně listy z tohoto stromu jsou v posledním období pro obsah protinádorových látek (Annonacenové acetogeniny) cílem intenzivních výzkumů různých vědeckých týmů z oblasti farmacie a medicíny.   Je známo, že i při léčbě rakoviny jistá skupina rakových buněk přežívá, přičemž si vytvoří rezistenci na použité chemoterapeutika (léková rezistence) a nemoc se po určitém čase znovu objeví. Annonacenové acetogeniny zabraňují vytváření rezistence u rakovinných buněk na acetogeniny a nepoškozují zdravé buňky, čili působí selektivně pouze na rakovinné buňky.  

Tradiční využití

Nejvíce využívané a zdokumentované po stránce obsahu látek (fytofarmaka) jsou listy v sušené formě používané jako maceráty, výluhy, čajová směs, tinktury nebo drcený prášek. Sušené listy gravioly byly domorodým obyvatelstvem v místě výskytu tohoto stromu využívány k léčebným účelům od dávné minulosti a to zejména při řešení:

 • rakoviny
 • různých nádorů
 • virových a bakteriálních chorob
 • na snížení teplot
 • na úpravu krevního tlaku
 • jako sedativum
 • antidepresivum  

Zjištěná fytofarmaka

V průběhu posledních deseti let intenzivního výzkumu bylo izolováno a prokázáno cca 35 annonacenových sloučenin a biologicky aktivních látek, které vykazovaly selektivní toxicitu na nádorové buňky, bez výrazného poškození zdravých buněk při nejméně devíti typech rakoviny. Během výzkumů se prokázalo, že syntetická produkce annonacenových sloučenin, nacházejících se přirozeně v listech graviole, je příliš drahá, nebo nezvládnutelná a látky přirozeně obsažené v listech nemohou být předmětem patentů.

Mezi dosud objevené látky a sloučeniny skupiny anonacenových acetogeniny v graviole patří annonacin, annomonicin, annomuricin, cis-annonacin, annonacinone, muracin, annocatalin, gigantetrocinone, muricapentocin, annonahexocin, corossolone, annomontacin annomutacin, cis- corossolone, annopentocin, muricoreacin, murihexol, rolliniastatin, donhexocin, corepoxylone, sabadelin, javoricin, montecristin, gigantetrocin, xylomaticin, iso-anonacin, robustocin, coronin, cohibin a další bioaktivní fytochemické látky jako cafelic acid, GABA, procianidin, reticuline, campesterol, muricinin, scyllitol, HNC, Xylose-celulosa, muricin, campesterol, Citrulline, coreximine, Malic acid, annonain, anonym, anomurine, amyloid, annonain, coclaurine, squanotacín, molvizarín, bullatacín, uvaricín. Některé acetogeniny byly úspěšně s pozitivním účinkem testovány na nádorových buněčných liniích lidských karcinomů plic, tlustého střeva, prostaty, slinivky, prsu, hrtanu, přičemž dochází k apoptóze nádorových buněk. V různých zemích výskytu gravioly jako USA, Kuba, Peru, Panama, Brazílie, Kamerun, Malajsie a dalších se hlavně listy využívají v léčitelství k léčbě různých nemocí, jako jsou rakovina, různé nádory, artritida, deprese, revmatismus, horečky, trávení, nachlazení, astma, plísňové infekce, hypertenze, poruchy funkce jater, průjmy, odčervování, odparazitovanie, kašel, diabetes a jiné.  

 

Běžné dávkování v tradičním léčitelství je 1 g prášku ze sušených listů 3 x denně nebo čaj (výluh) ze 3 g listů v 0,5 l vody 15 min.varený, 3 x denně po 1,5 dcl.

 • Účinná látka pouze v listech
 • Doporučuje se nechat přejít varem 6min
 • Nedoporučují se tinktury  

 

Kontraindikace:

Graviola výrobky (kapsle, tablety a prášek) jsou široce dostupné na trhu a nyní i nabízeny v obchodech se zdravou výživou. Jako jeden z mechanismů Gravioly je vyčerpání ATP energie pro rakovinné buňky. Nedoporučuje se kombinovat s dalšími doplňky a přírodními produkty, které zvyšují nebo zlepšují buněčné ATP, které mohou snižovat účinek Gravioly. Hlavní doplněk, který zvyšuje ATP je tzv. antioxidant koenzym Q10, proto je třeba se vyhnout společnému užití s Graviolou.

 • Graviola prokázala děložní povzbuzující účinkem na studii se zvířaty (potkani), a proto by neměl být podáván během těhotenství.
 • Graviola má hypotenzní, vasolidační a kardiodepresivní činnost ve studiích na zvířatech a je kontraindikována u lidí s nízkým krevním tlakem. Lidé, kteří užívají antihypertenziva, poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat Graviolu.
 • Graviola prokázal významné vlastnosti vitro antimikrobiální. Chronické, dlouhodobé užívání této rostliny může vést k vymírání přátelských bakterií v trávicím traktu kvůli jeho antimikrobiální vlastnosti. Doplnění stravy o probiotika a trávicí enzymy je vhodné, pokud se tato rostlina používá déle než 30 dnů.
 • Graviola prokázala emetické vlastnosti v jedné studii se zvířaty s prasaty. Velké jednotlivé dávky může způsobit nevolnost nebo zvracení. Pokud k tomu dojde je potřeba snížit spotřebu.
 • Jedna studie s krysami, kterým byl podáván extrakt z kůry intragastricky (při 100 mg / kg) vykázala nárůst dopamin, norepinefrinu, a činnost monoaminooxidázy, stejně jako inhibici uvolňování serotoninu v stresem vyvolaných potkanů.
 • Alkohol výtažky z listů Graviola neprokázaly žádné toxické účinky nebo nežádoucí účinky u myší 100 mg / kg, ale v dávce 300 mg / kg, bylo pozorováno snížení explorační chování a mírné břišní zúžení. Pokud k útlumu nebo ospalosti dojde, je třeba snížit užívané množství. Lékové interakce: Nejsou hlášeny. Graviola však může potencovat antihypertenzní a srdeční tlumivé léky. Může zvýšit účinek antidepresiv a interferovat s MAO-inhibitory drog.

 

Složení: Graviola - list celý

Doporučené dávkování: výluh ze 3g listů 3x denně po 1,5dcl. 

Země původu: Filipíny

Výrobce a výhradní distributor: J&J Trading s.r.o., Rybná 24, 1100 0 Praha 1

Váš košík je prázdný